Чистка параанальних залоз

Параанальні (анальні) залози – це парні шкірні залози ссавців (похідні потових та сальних залоз). Вони розміщені з обох боків анального отвору і мають форму невеликих мішечків. Саме тому їх іноді називають анальні мішечки. Протоки залоз відкриваються в порожнину прямої кишки або біля анального отвору. Зазвичай вміст цих залоз випорожнюється під час дефекації за рахунок здавлювання м'язами анального сфінктера, рідше – при переляку або сильному фізичному напруженні. Залози виконують дуже важливу роль у випадках, коли треба привернути увагу особину протилежної статі, помітити територію або попередити чи налякати ворога. У нормі секрет параанальних залоз має рідку консистенцію й світло-коричневий колір.

Захворювання анальних залоз

У домашніх улюбленців при порушенні відтоку вмісту анальних залоз нерідко трапляється ][ переповнення. З часом секрет стає в'язким, в ньому утворяться пластівці. У цей період йде активне всмоктування секрету із залоз у кров. При цьому тварина починає виявляти занепокоєння. У вихованця може з'явитись сильний свербіж всьому тілу. Він починає чухатись, інтенсивно вилизується і навіть гризе сверблячі ділянки шкіри. Собаки зазвичай «їздять сідницями» землі або підлозі в спробі видавити секрет, що накопичився. Деякі вихованці облизують анальну зону, інші намагаються притиснути залози хвостом. Кішки найчастіше сильно вилизують хутро в області кореня хвоста та анального отвору.

Коли до патологічного процесу приєднуються мікроби – починається нагноєння. При цьому залоза та навколишні тканини запалюються. Якщо на цьому етапі не допомогти домашньому улюбленцю і не звільнити параанальні залози від їх вмісту, то сформується абсцес. Після «дозрівання» абсцес проривається назовні. Як правило, це відбувається в області анального отвору, іноді ближче до основи хвоста, дуже рідко – безпосередньо в пряму кишку. При цьому формується свищ. Вам варто знати та пам'ятати, що ЦЕ ДУЖЕ БОЛІСНО ДЛЯ ТВАРИНИ. Біль виникає при дефекації, будь-якому русі й навіть у стані спокою. Тварина часто вилизує ушкоджену ділянку. На стадії дозрівання абсцесу вихованець може ставати млявим, відмовлятися від їжі. При цьому температура тіла може підвищуватися до 40 градусів. Якщо в цей період не провести лікувальні заходи, то можливі смертельні наслідки.

Загалом, в таких випадках у собак та котів з довгою шерстю щось помітити надзвичайно складно. По-цьому власникам таких тварин слід уважно стежити за поведінкою вихованця і при появі перших симптомів вам слід звернутися до фахівця.

Причини

Причинами виникнення закупорки та запалення параанальних залоз в першу чергу є:

  • малорухливий спосіб життя;
  • м'язова слабкість;
  • генетична схильність;
  • вплив бактерій;
  • травматичний фактор (поїдання кісток, травма);
  • порушення роботи шлунково-кишкової системи (запор, пронос);
  • хвороби внутрішніх органів.

Лікування закупорки та запалення параанальних залоз

Лікувальні заходи має право проводити лише фахівець з відповідною освітою (лікар ветеринарної медицини). При необхідності проводять механічне очищення параанальних залоз, з попередньою новокаїновою блокадою. При наявності абсцесу його розкривають, призначається санація уражених ділянок, промивання, антибіотикотерапія, ректально – протизапальні свічки.

Профілактика

Необхідно регулярно оглядати параанальні залози. Це треба робити один раз на 3-6 місяців та при необхідності механічно проводити їх санацію.

Як правильно чистити параанальні залози

У разі їх переповнення можна спробувати один з двох способів їх очистки:

  • Спосіб 1. Одягніть гумові рукавички. Притисніть серветку або шматок туалетного паперу до заднього проходу (анального отвору). І акуратно стисніть "сідниці" з двох сторін. Якщо секрет не виділяється, то це може свідчити про підвищення його в'язкості (тістоподібна консистенція). Тоді цей метод не підходить, оскільки залоза повністю не звільниться від секрету.
  • Спосіб 2. Одягніть гумові рукавички. Вказівний палець змажте вазеліном та акуратно введіть його в анальний отвір. Заліза відчувається як кулясте утворення різної щільності з лівого і правого боку. Тепер у вас є можливість затиснути залозу між великим пальцем назовні та вказівним зсередини. Це дозволить вам повністю позбавитися від в'язкого секрету. Поступово, масажними рухами, що посилюються видавіть секрет залози з одного боку. Те ж саме повторіть з іншої сторони.

Після очищення параанальних залоз бажано провести курс ректальних протизапальні свічок (2-3 доби).

Пам'ятайте, що секрет має дуже специфічний запах і його попадання на одяг та/або навколишні предмети вкрай не бажано.

Це найнеобхідніше, що Вам слід знати та пам’ятати про параанальні залози. Якщо ви бажаєте більше дізнатися про особливості стрижки пазурів, чищення вух, стрижки домашніх тварин, грумінгу собак, або триммінгу вашого улюбленця, то можете відвідати відповідні розділи нашого салону краси для тварин «Мій улюбленець». Замовити послугу очищення параанальних залоз Ви можете по ☎ (063) 374-57-53; (066) 209-19-76, або через пункт меню "контакти" сайту нашого грумінг салону в Києві.

 Салон краси для тварин «Мій Улюбленець».